Najczęściej zadawane pytania

Na początku każdy czuje się w Pracowni trochę zagubiony ale wystarczy kilka spotkań i czujesz się u nas jak u siebie. 🙂 

O co pytacie najczęściej: 

Jaki reżim stosujemy w Pracowni w czasach Covidu?

Przede wszystkim ograniczamy ilość osób w Pracowni. Pracujemy w małych, kameralnych grupach (max do 5 osób). Do Państwa dyspozycji jest płyn dezynfekujący przy wejściu do pracowni. Trzymamy bezpieczny dystans. Stosujemy też wszystkie nakazane prawem oraz zdrowym rozsądkiem reżimy.

Osoby z grupy ryzyka – kobiety w ciąży, chore na inne choroby niż covid, starsze – prosimy o umawianie spotkań indywidualnych.

Jeśli czujesz się przeziębiony, masz stan podgorączkowy odwołaj spotkanie – nie poniesiesz żadnych konsekwencji a my będziemy wdzięczni, że o nas myślisz. 

Ile potrzebuje spotkań żeby zrobić swoje naczynie?

Zazwyczaj aby zrobić naczynie użytkowe typu kubek, miska lub patera potrzebujemy 2 spotkań. Na pierwszym lepimy a później prace pozostawiamy do wyschnięcia. Suszenie trwa zazwyczaj kilka dni ale przy bardziej skomplikowanych formach musimy przedłużyc ten czas nawet do miesiaca np. garnki rzymskie. Po wysuszeniu prace wstawiamy do pieca na pierwszy wypał tzw. biskwitowy. Po tym wypale glina już zamienia się w ceramikę ale przesiąka w związku z tym pokrywamy ją specjalną glazurą – szkliwem. W PRACOWNI mamy około 50 kolorów szkliw, poza tym łącząc je na biskwicie możemy osiągnąć dowolną ilość kombinacji. Po szkliwieniu naczynie czeka ostatni wypał tzw. na ostro i po wyjęciu z pieca mamy już w pełni użytkowe naczynie. 

Wszystkie szkliwa używane w PRACOWNI są tzw. szkliwami spożywczymi – są zdatne do kontaktu z żywnością.  

Czy muszę coś przynieść na zajęcia?

W Pracowni jest wszystko czego będziesz potrzebować podczas warsztatów. Zadbaj tylko o to aby Twój strój był wygodny. Pomoże jeśli będziesz miał rękawy,  które możesz podwinąć. Warto też wspomnieć, że długie paznokcie przeszkadzają przy pracy w glinie, szczególnie na kole. 

Czy glina jest inna od modeliny?

Glina różni się od wszystkich mas plastycznych tym, że jest pochodzenia naturalnego. Modelina, plastelina czy choćby glina samoschnąca to masy wyprodukowane na bazie składników sztucznych. Glina ma przyjemny zapach ziemi po deszczu a w dotyku jest chłodna i satynowa. Po prostu czujesz, że pracujesz z naturalnym tworzywem.  

Kiedy mogę odebrać prace?

Prace są do odbioru po wypale. Zazwyczaj wiemy kiedy będziemy mieć wypały więc można się umówić na odbiór prac. Możesz też zazwonić i upewnić się, że Twoja praca jest gotowa do odbioru. TEL. 518 000 590

UWAGA! Nie przechowujemy prac bo nie mamy na to miejsca. Jeśli nie odbierzesz swoich prac w przeciągu 3 miesięcy zastrzegamy sobie prawo do recyklingu prac lub do przekazania na aukcje charytatywne.  

Czy szkliwa są szkodliwe dla zdrowia?

Glina jest całkowicie bezpieczna jednak szkliwienie wymaga troche więcej ostrożnośći. W szczególności dotyczy to dzieci. Nie jest to jednak proces szkodliwy lub niebezpieczny. Instruktor poinformuje co robić podczas szkliwienia. Jeśli masz skłonności do alergii kontaktowych wskazane jest przyniesienie na szkliwienie rękawiczek jednorazowych.  W normalnym przypadku wystarczy dokładnie umyć dłonie. 

Skaleczyłem dłonie. Czy mogę przyjść na zajęcia?

Odradzam – pracujemy z ziemią i błotem a to może spowodować infekcje rany i spowolnić jej gojenie. Koniecznie chcesz przyjść – załóż rękawiczki jednorazowe. 

Czy kobieta w ciąży może przyjść na zajęcia z ceramiki?

Nie ma przeciwskazań do samej pracy z gliną. Wręcz przeciwnie taka aktywność zrelaksuje przyszłą mamę i da upust jej kreatywności. Zachowujemy jednak większą ostrożność przy szkliwieniu – polecamy rękawiczki i maskę (nawet w czasach bez koronawirusa). Całkowicie rezygnujemy z używania tlenków. 

Nie rekomenduję natomiast pracy na kole garncarskim. To ciężka praca dla mięśni brzucha i może spowodować dyskomfort lub ból. Dlatego jeśli jesteś w ciąży Twoja ciąża jeszcze nie jest widoczna KONIECZNIE poinformuj instruktora. 

Jaki jest najlepszy wiek u dziecka na naukę ceramiki?

Pracujemy już z trzylatkami jednak najczęściej trafiają do nas dzieci w wieku 5 – 11 lat. Starsze dzieci około 13-15 lat już dołączają do grupy dorosłych choćby dlatego, że ich prace w niczym nie ustępują pracom innych uczestników. Glina cudownie dostosowuje się do sprawności manualnych i wieku.  

Zarezerwuj warsztaty lub zamów voucher

Zostaw nam wiadomość. Skorzystaj z formularza poniżej żeby zarezerwować termin zajęć lub zamówić voucher. 

Adres

PRACOWNIA
ceramika & garncarstwo
ul. Szpitalna 1
Łódź widzew

Telefon

Rezerwacja terminów  

518 000 590

Email

info@warsztatyceramiki.pl