Najczęściej zadawane pytania

Na początku każdy czuje się w Pracowni trochę zagubiony ale wystarczy kilka spotkań i czujesz się u nas jak u siebie. 🙂 

O co pytacie najczęściej: 

Jak umówić się warsztaty?

Najłatwiej dokonać rezerwacji przez system rezerwacji na stronie. W kalendarzu sprawdzisz wszystkie dostępne terminy. Niektóre mogą zwolnić się w ostatniej chwili więc sprawdź koniecznie najbliższe wolne miejsca. Dzięki rezerwacji online otrzymasz potwierdzenie rezerwacji na swojego maila z możliwością zarządzania rezerwacją – jeśli coś ci wypadnie z łatwością zmienisz lub odwołasz rezerwację. Rezerwacja miejsc jest BEZPŁATNA i nie wiąże się z koniecznością przedpłaty. Płacisz dopiero po warsztatach w Pracowni gotówką lub blikiem.  

W jakie dni odbywają się warsztaty?

Warsztaty odbywają się we wtorki, czwartki, soboty i niedziele. Tu znajdziesz dokładny terminarz zajęć. W tych terminach zawsze prowadzimy zajęcia (nie czekamy aż zbierze się pełna grupa, prowadzimy zajęcia nawet dla 1 osoby). Wystarczy tylko wybrać dzień który tobie pasuje i dokonać rezerwacji miejsca

Ile potrzebuje spotkań żeby zrobić swoje naczynie?

Zazwyczaj aby zrobić naczynie użytkowe typu kubek, miska lub patera potrzebujemy 2 spotkania. Na pierwszym lepimy a później prace pozostawiamy do wyschnięcia. Suszenie trwa zazwyczaj kilka dni ale przy bardziej skomplikowanych formach musimy przedłużyc ten czas nawet do miesiaca np. garnki rzymskie. Po wysuszeniu prace wstawiamy do pieca na pierwszy wypał tzw. biskwitowy. Po tym wypale glina już zamienia się w ceramikę ale przesiąka w związku z tym pokrywamy ją specjalną glazurą – szkliwem. W PRACOWNI mamy około 50 kolorów szkliw, poza tym łącząc je na biskwicie możemy osiągnąć dowolną ilość kombinacji. Po szkliwieniu naczynie czeka ostatni wypał tzw. na ostro i po wyjęciu z pieca mamy już w pełni użytkowe naczynie.

Wszystkie szkliwa używane w PRACOWNI są tzw. szkliwami spożywczymi – są zdatne do kontaktu z żywnością.

Jak liczne są grupy warsztatowe?

Zależy nam na utrzymaniu kameralnej atmosfery w Pracowni więc z założenia pracujemy w małych grupach max 6 osobowych. Lekcje toczenia na kole jest dla max 2 osób. Podczas warsztatów jest cały czas dostępny Instruktor, który odpowiada na pytania i pomaga w kwestiach technicznych. 

Czy muszę coś przynieść na zajęcia?

W Pracowni jest wszystko czego będziesz potrzebować podczas warsztatów. Zadbaj tylko o to aby Twój strój był wygodny. Pomoże jeśli będziesz miał rękawy,  które możesz podwinąć. Warto też wspomnieć, że długie paznokcie przeszkadzają przy pracy w glinie, szczególnie na kole. 

Jak mogę przygotować się do zajęć?

Najlepiej przygotować sobie pomysły na prace. Możesz zastanowić się co chcesz zrobić lub czego potrzebujesz do codziennego użytku. Może chcesz stworzyć kubek a może potrzebujesz ładnej mydelniczki lub podstwki pod kadzidło. Wszystko zależy od ciebie. Nie narzucamy się z pomysłami i chętnie doradzamy jak stworzyć coś według twojego pomysłu lub inspiracji. W ostateczności możesz przynieść zdjęcia ceramiki, która ci się podoba ale nie przepadamy za kopiowaniem prac i wolimy jeśli traktujesz to jako inspirację.

Ile prac mogę zrobić na warsztatach?

Podczas naszych warsztatów nie limitujemy zużycia gliny więc podczas 2 godzinnych zajęć lepienia może powstać kilka prac. Dla każdego uczestnika przydzielamy miejsce w piecu – połowa 1 półka o średnicy 47 cm. Możesz stworzyć tyle prac ile zmieści półka. Zazwyczaj w ciągu warsztatów 2 godz. powstają 2-3 prace. 

Zawsze jednak zachęcamy do pracy nie na ilość lecz na jakość. Źle dopracowane naczynia częściej pękają podczas suszenia i wypału więc lepiej zrobić jedno naczynie dokładnie zamiast wielu niedbałych prac. 

Nie mam zdolności plastycznych, czy stworzę coś ładnego?

Glina nie wymaga tak wiele zdolności plastycznych lub manualnych jak uważności, cierpliwości i sprytu. Czasami najpiękniejsze prace robią ci, którzy uważają, że nie mają żadnych artystycznych talentów. 🙂 

Do kogo należą prace zrobione na warsztatach?

Prace zrobione przez ciebie są Twoją własnością. Możesz a nawet powinieneś odebrać je i cieszyć się nimi w swoim domu 🙂 Prace przechowujemy 3 miesiące jeśli ich nie odbierzesz trafią na aukcję charytatywną lub zostaną usunięte. 

W jakiej temperaturze wypalane są prace?

Prace warsztatowe wypalane są pierwszy raz na biskwit w temp. 880 stC. Drugi wypał (szkliwny) to 1080 stC.

Kiedy mogę odebrać prace?

Prace są do odbioru po wypale po około 2 tygodniach od warsztatów szkliwienia. Odbiory prac są wtorek i czwartek 17-19, sobota 11-15. Zazwyczaj wiemy kiedy będziemy mieć wypały więc można się umówić na odbiór prac zaraz po zajęciach. Najlepiej zrobić zdjęcie wszystkich prac i dwa tygodnie po terminie warsztatów wysłać zapytanie sms lub maila z dołączonym zdjęciem. W informacji zwrotnej potwierdzimy czy prace są wypalone i podamy terminy w jakim prace mozna odebrać w Pracowni.

UWAGA! Nie przechowujemy prac bo nie mamy na to miejsca. Jeśli nie odbierzesz swoich prac w przeciągu 3 miesięcy zastrzegamy sobie prawo do recyklingu prac lub do przekazania na aukcje charytatywne.

Czy mogę w Pracowni wypalić prace ulepione w domu?

Prowadzimy wypały usługowe i wypalamy prace wykonane w domu. Za każdym razem musisz znać nazwę i parametry wypału (temp. max) gliny. Zastrzegamy możliwość odmowy wypału jeśli użyta zostanie glina słabej jakości lub niewiadomego pochodzenia. Możemy również odmówić wypału jeśli praca jest źle przygotowana do wypału (np. zbyt grube ścianki, brak wydrążonych kanałów w pracach pełnych).

OBECNIE WYPAŁY USŁUGOWE WSTRZYMANE DO ODWOŁANIA! Mamy za dużo prac z warsztatów aby udostępniać piec.

Czy mogę w Pracowni poszkliwić prace ulepione w domu?

W takim wypadku jeśli chcesz poszkliwić własny biskwit możesz wykupić same warsztaty ze szkliwienia w ramach których dostępne są nasze szkliwa niskotemperaturowe. 

Wypały kamionkowe są umawiane indywidualnie, nie udostępniamy szkliw wysokotemperaturowych.  

Czy glina jest inna niż modelina / plastelina?

Glina różni się od wszystkich mas plastycznych tym, że jest pochodzenia naturalnego. Modelina, plastelina czy choćby glina samoschnąca to masy wyprodukowane na bazie składników sztucznych. Glina ma przyjemny zapach ziemi po deszczu a w dotyku jest chłodna i satynowa. Po prostu czujesz, że pracujesz z naturalnym tworzywem.

Pamiętaj! Glina samoutwardzalna tylko nazwą odwołuje się do gliny. Technicznie nie ma nic wspólnego z naturalną gliną. 

Czy szkliwa są szkodliwe dla zdrowia?

Glina jest całkowicie bezpieczna jednak szkliwienie wymaga troche więcej ostrożnośći. W szczególności dotyczy to dzieci. Nie jest to jednak proces szkodliwy lub niebezpieczny. Instruktor poinformuje co robić podczas szkliwienia. Jeśli masz skłonności do alergii kontaktowych wskazane jest przyniesienie na szkliwienie rękawiczek jednorazowych.  W normalnym przypadku wystarczy dokładnie umyć dłonie. 

Skaleczyłem dłonie. Czy mogę przyjść na zajęcia?

Odradzam – pracujemy z ziemią i błotem a to może spowodować infekcje rany i spowolnić jej gojenie. Koniecznie chcesz przyjść – załóż rękawiczki jednorazowe. 

Czy kobieta w ciąży może przyjść na zajęcia z ceramiki?

Nie ma przeciwskazań do samej pracy z gliną. Wręcz przeciwnie taka aktywność zrelaksuje przyszłą mamę i da upust jej kreatywności. Zachowujemy jednak większą ostrożność przy szkliwieniu – polecamy rękawiczki i maskę (nawet w czasach bez koronawirusa). Całkowicie rezygnujemy z używania tlenków. 

Nie rekomenduję natomiast pracy na kole garncarskim. To ciężka praca dla mięśni brzucha i może spowodować dyskomfort lub ból. Dlatego jeśli jesteś w ciąży Twoja ciąża jeszcze nie jest widoczna KONIECZNIE poinformuj instruktora. 

Jaki jest najlepszy wiek u dziecka na naukę ceramiki?

Pracujemy już z trzylatkami jednak najczęściej trafiają do nas dzieci w wieku 5 – 11 lat. Starsze dzieci około 13-15 lat już dołączają do grupy dorosłych choćby dlatego, że ich prace w niczym nie ustępują pracom innych uczestników. Glina cudownie dostosowuje się do sprawności manualnych i wieku.  

Masz więcej pytań?

Adres

PRACOWNIA
ceramika & garncarstwo
ul. Szpitalna 1
Łódź widzew

Telefon 

518 000 590

Email

info@warsztatyceramiki.pl