Piękne, symetryczne naczynie to marzenie wielu osób zafascynowanych sztuką ceramiki. Takie naczynie trudno uzyskać bez koła garncarskiego ale nauka toczenia nie jest łatwa. Potrzeba do niej zarówno siły fizycznej jak i sporo determinacji. Chwila, gdy wirująca kula gliny nabiera pod naciskiem dłoni kształt naczynia, jest niemal magiczna. Jednak zanim magia się pojawi, trzeba włożyć wiele pracy w naukę.
Jest kilka dodatkowych bonusów jakie daje praca z kołem garncarskim sprawiających, że wartość nauki toczenia sięga daleko poza samo tworzenie idealnych naczyń.

We wpisie przedstawiam kilka innych nieoczywistych korzyści, które przynosi zdobycie umiejętności garncarskich.

Przyjemność głębokiego dotyku:
Nasze oczy są obciążone nadmiarem bodźców i odbierają wrażliwość pozostałym zmysłom. Tocząc się na kole, skupiasz się na dotyku, co nie tylko dostarcza przyjemności, ale pozwala również ciału na naturalne uziemienie.

Relaksacja i wyciszenie:
Toczenie na kole garncarskim może pomóc jako medytacyjna ucieczka od codziennego zgiełku. Skoncentrowanie się na formowaniu gliny pozwala odłączyć się od natłoku myśli i skupić się na chwili obecnej. To doskonała technika zarówno dla osób z nadmiarem zadań, jak i tych, które chcą znaleźć spokój w dynamicznym świecie.

Poprawa koncentracji:
Dzięki synchronicznej pracy obu rąk budują się nowe połączenia między prawą i lewą półkulą mózgu. To nie tylko wpływa na koncentrację, ale także wspomaga proces uczenia się. Wzmocnienie umiejętności garncarskich może powodować korzyści nie tylko w ceramice, ale także w innych dziedzinach życia.

Budowanie pewności siebie i samooceny:
Nauka garncarstwa (szczególnie centrowanie gliny) to próba cierpliwości, determinacji i zaufania do własnych zdolności. Zrozumienie procesu toczenia jako połączenia siły i delikatności śmiało może zastąpić godziny treningów interpersonalnych.

Nauka cierpliwości i wytrwałości:
Jak każdy trening toczenie na kole wymaga wielu powtórzeń. Zanim trwale ukształtują się nawyki potrzeba godzin powtarzania tych samych czynności. Glina bardzo wzmacnia motywację (przypomnij sobie punkt o przyjemności jaką sprawia jej dotyk) ale toczenie wymaga podejmowania kolejnych prób raz za razem. To uczy wytrwałości i nie poddawania się.

Pokora i oddanie kontroli:
Perfekcjoniści szczególnie mogą wyciągnąć korzyści z nauki toczenia. Konieczność akceptacji, że glina ma własne oczekiwania i charakter, pomaga w odpuszczeniu kontroli. Ta lekcja pokory może spowodować nie tylko zamierzone efekty garncarskie, ale przynosi rozluźnienie i radość z tworzenia.

Toczenie na kole garncarskim to pasjonująca przygoda, która oferuje więcej niż tylko tworzenie naczyń. To proces, który rozwija zarówno umiejętności techniczne, jak i osobiste. Zyskasz przyjemność z dotyku, relaksację, poprawioną koncentrację, a także zrobisz wkład w swój charakter. Przez pracę z gliną na kole odkryjesz w sobie pokorę, wytrwałość i zdolność do aktywnego stawiania czoła frustracji. To nie tylko nauka pracy z gliną ale również kształtowanie charakteru i inwestycja w swój rozwój.

Adres

ul. Szpitalna 1 Łódź widzew

Telefon

Rezerwacja terminów  518 000 590

Email

info@warsztatyceramiki.pl