Kurs garncarski

Toczenie na kole garncarskim to szkoła pokory, charakteru i dążenia do doskonałości. Poznaj tajemnice rzemiosła.

Kurs toczenia na kole garncarskim

Kurs garncarski podstawowy to 10 godzinny kurs (5 spotkań) w którym chcemy nauczyć cię toczenia naczynia do pojemności 0,5 litra. Wszystkie spotkania są metodycznym wprowadzaniem kolejnych etapów obróbki naczynia na kole garncarskim.
Na życzenie wystawiamy certyfikat ukończenia kursu.

Ten kurs powstał w oparciu o moją własną wypracowaną metodę uczenia. Nigdy nie ukrywałam, że nauka toczenia sprawiła mi wiele problemów. Uczyłam się u kilku świetnych fachowców ale bez moich wyraźnych postępów. A ponieważ jestem osobą, która musi wiedzieć co robi i mechaniczne powtarzanie czynności bez zrozumienia po prostu mnie dołuje musiałam wypracować zrozumienie procesu toczenia krok po kroku. Okazało się, że metoda wypracowana na własne potrzeby sprawdza się w uczeniu innych.

W kursie zebrałam doświadczenia z każdego etapu mojej nauki i obserwacji uczestników warsztatów toczenia (co sprawia im największe problemy). Metodę udoskonalałam dwa lata aby stworzyć kurs, który uczy szybko, skutecznie i bez presji.

Kasia Ulatowska

Założenia tego kursu opierają się na trzech filarach:

ZROZUMIENIE – zrozumienie jako podstawa nauki – gdy rozumiecie sens każdego ruchu bardzo łatwo przyswajacie technikę, każdy etap lekcji jest odpowiedzią na wasze “dlaczego?” Opisujemy nie tylko czynności ale ich znaczenie i wpływ na zachowanie gliny podczas toczenia.
ZAPAMIĘTANIE – stosujemy proste elementy mnemotechniki – to naprawdę proste rozwiązanie ale znacząco wpływa na zapamiętanie całego procesu.
TRENING – przez szybkie popełnianie błędów – wiadomo, że na błędach uczycie się najszybciej. Nie tylko was za to nie krytykujemy ale zachęcamy aby popełniać je szybciej. Przeanalizujemy każdy błąd i szybko podejmiemy kolejną próbę zanim poczujecie zniechęcenie.

KURS GARNCARSKI – plan zajęć

1. Lekcja pierwsza – WPROWADZENIE DO TECHNIKI
Przygotowanie gliny do pracy na kole
Budowa koła i krótka instrukcja obsługi
Pokaz toczenia
Zapoznanie z narzędziami.
Pierwsze próby samodzielnego centrowania i toczenia.

2. Lekcja druga – DOSKONALENIE CENTROWANIA
Doskonalenie centrowania przez szybkie centrowanie.

3. Lekcja trzecia – TOCZENIE I TRYMOWANIE ŚCIAN ZEWNĘTRZNYCH
Toczenie walca lub miseczki.
Wieniec garncarski.
Trymowanie ścian zewnętrznych.
Ewentualnie przechodzimy do stopki.

4. Lekcja czwarta – STOPKA I UCHACENIE
Robimy stopkę.
Nauka wyciągania ucha po garncarsku.

5. Lekcja piąta – Mini Test
Samodzielne wytoczenie kubka z uchaceniem lub miski.

Sugestie dla zainteresowanych kursem:
Absolutnie odradzam dla kobiet w ciąży!
Nie polecam toczenia dla osób, które wcześniej nie pracowały z gliną. Lepiej zacząć od warsztatów ceramiki – lepienie.
Jeśli chcesz kupić kurs w prezencie upewnij się, że osoba obdarowana wcześniej pracowała z gliną i kurs toczenia jest jej wielkim marzeniem. W innym wypadku na prezent bardziej sprawdzi się pojedyncza lekcja toczenia lub toczenie dla pary.
Konieczne są krótkie paznokcie. 🙂

Praca nad programem nowego kursu zajęła mi dwa lata i jestem tak pewna swojej metody, że mogę złożyć osobistą gwarancję. Jeśli na 5 spotkaniu nie stworzysz prawidłowego naczynia to otrzymasz ode mnie dodatkowe 2 godzinne korepetycje gratis.

Kasia Ulatowska

Zamów kurs garncarski

Adres

PRACOWNIA
ceramika & garncarstwo
ul. Szpitalna 1
Łódź widzew

Telefon 

518 000 590

Email

info@warsztatyceramiki.pl